Kategorie
Aktualności

Dofinansowanie projektu Przedmoście Warszawa

W latach 2018-2019, w związku z budową trasy S17 przeprowadzono szerokopłaszczyznowe badania wykopaliskowe pozostałości fortyfikacji polowych Przedmościa Warszawa. Ta pozycja obronna rozciągała się od rzeki Narwi w okolicach miejscowości Rynia do rzeki Wisły w okolicach miejscowości Nadbrzeż. Pierwsze prace nad fortyfikacjami rozpoczęły się w 1915 r., lecz ich rozbudowa i przebudowa trwała aż do 1944 r.

Projekt „Archeologia konfliktów XX wieku. Wyniki ratowniczych badań archeologicznych Przedmościa Warszawa” dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych” zakłada publikację wyników badań archeologicznych wykonanych na sześciu stanowiskach archeologicznych: Emów 7 i 8, Wiązowna 11, Wola Karczewska 8, Żanęcin 9 i 10. Podczas prac archeologicznych zarejestrowano okopy, schrony bierne, pozycje strzeleckie, schrony dla artylerii i rów przeciwpancerny. Jednym z największych odkryć było odsłonięcie i zadokumentowanie schronu biernego na stanowisku Emów 7, którego spąg uchwycono na głębokości 6,5 m. Jest to jedyny taki obiekt przebadany metodami wykopaliskowymi. Dzięki przeprowadzonym rzetelnie badaniom udało się go w pełni zrekonstruować i zaprezentować szerszej publiczności w skansenie militarnym na Dąbrowieckiej Górze.

Planowana publikacja w języku polskim i angielskim pozwoli na upowszechnienie wyników badań w Europie Środkowej. Wieloaspektowość oraz interdyscyplinarny charakter umożliwi konfrontacje analiz archeologicznych i historycznych. Ważną częścią opracowania będzie również rozdział dotyczący metodyki badań fortyfikacji polowych oraz wykorzystania metod teledetekcyjnych do analizy obiektów militarnych na szerszym tle. Po ukazaniu się książki jej wersja elektroniczna będzie dostępna do pobrania na naszej stronie internetowej.

Całkowita wartość zadania wynosi: 60875 zł
Wartość finansowania ze środków MKiDN: 48700 zł

DATA PODPISANIA UMOWY: 04.2023

Skip to content